…czyli o tym, dlaczego negocjacje ze społeczeństwem to czarna magia.

Wiele mówimy o brexitowych negocjacjach z Unią Europejską. A co ze społeczeństwem?

Jak na razie, dialog z poddanymi Korony ogranicza się do płomiennych, a jednocześnie pozbawionych konkretów zapewnień premier Theresy May. Po opublikowaniu w styczniu 2018 roku raportu instytutu badawczego Cambridge Econometrics powiedziała brytyjskim mediom: „Jestem przekonana, że osiągniemy cele i wynegocjujemy dobre warunki”.

Niezależny raport o skutkach brexitu przewiduje, iż w zależności od scenariusza, do 2030 roku pół miliona osób straci pracę, a inwestycje spadną o 50 miliardów funtów. W wariancie optymistycznym, utrata pracy wynikająca z wyjścia z Unii dotknie sto dziewięćdziesiąt tysięcy pracowników. W obu przypadkach społeczeństwo mocno odczuje skutki ubiegłorocznego referendum. Czy w odpowiedzi na pierwsze protesty rząd odpowie „sami tego chcieliście”?

Inną sprawą jest utrzymanie jedności Zjednoczonego Królestwa. Prof. Norman Davies, autor książek o historii Europy, nie ma wątpliwości, że „Wielkiej Brytanii grozi śmierć”. „Jeśli będzie brexit, będzie druga fala separatyzmu w Szkocji” – mówił w styczniu w wywiadzie dla Onet.pl, podkreślając że 80% Szkotów chce pozostać w Unii Europejskiej. „Nasz rząd jest kompletnie zagubiony, nie wiedzą co robić”.

Jak na razie polityka informacyjna rządu nie istnieje i wydaje się, że społeczeństwo, podobnie jak władza, porusza się we mgle. To wróży jak najgorzej przyszłości wszelkich konsultacji społecznych, tym bardziej że społeczeństwo brytyjskie, podobnie jak amerykańskie po wygranej Donalda Trumpa, podzieliło się na niemal równe, gwałtownie zwalczające się obozy. Może się okazać, że w powstałym chaosie rząd nie będzie miał z kim negocjować. W tej sytuacji konstruktywne negocjacje ze społeczeństwem, podczas których władza w klarowny sposób wytłumaczy swoje działania, ustąpią miejsca wyniszczającej rywalizacji; niezależnie od grupy sprawującej w danej chwili władzę.

TWÓJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here